Tartışma yaratan sözler: “Mağdur olarak görüyorum”

HDP eski Milletvekili Garo Paylan, TELE1’de ekranlara gelen, Gökmen Karadağ’ın sunduğu ‘Açıkça’ programına konuk oldu.

Programda Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılmasıyla ilgili konuşan Paylan, şunları söyledi:

“16 yıl 10 gündür adalet arıyoruz. ‘Öldür’ diyenler yargılansın istiyoruz biz. O çocuk o tetiği çekti ama mahkemede ‘Ya Hrant’ı hain diye ortaya koyan ben miydim’ diye isyanı vardı. Bu ülkenin genelkurmayı, Hrant Dink ‘Sabiha Gökçen’in bir Ermeni yetim olabileceğini’ iddia ettiği için, Hrant’ı Türk düşmanı ilan etti. Birliğimize bütünlüğümüze kast ettiğini iddia etti. Bu ülkenin yargısı, Türklüğe hakaret ettiğini iddia edip mahkum etti. Türklüğe hakaret etmiş bir kişi olarak ortaya koydu. Dönemin yazı işleri müdürleri gazetelerde çarşaf çarşaf ‘hain’ olarak ortaya koydu.

Devletin içindeki karanlık yapı, bu işin içindeki bazı aktörler terfi ettirildi. Üst düzey görevlere getirildiler. Hrant Dink’in yapıtaşlarını döşeyen ekip cinayetten sonra sürekli terfi ettirildi.

Böyle bir iklimde bir çocuk, ‘Hrant Dink’i öldür’ denilerek istihbarat görevlilerin şahitliğinde götürülüyor. 16 yıl 10 gündür oradaki bankaların kamera kayıtlarını istiyoruz. İstihbarat görevlileri vardı orada. O çocuk Agos gazetesi nerede nereden bilecek. Kim getirdi? Ülkenin istihbarat görevlileri getirdi. Çünkü Hrant Dink valiliğe çağırılıp iki MİT görevlisi tarafından tehdit edildi. Yazılarında bunu dile getirdi.

“OGÜN SAMAST’I DA MAĞDUR OLARAK GÖRÜYORUM”

Belki bazılarınız buna yanlış diyebilir ama ben Ogün Samast’ı da mağdur olarak görüyorum. 16 yaşında bir çocuk katil yapıldı. Bu devletin içindeki bazı karanlık unsurlar tarafından katil yapıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x